Menu

Anılar, Olaylar, Anekdotlar

Neden Yelken Sporu -1

Yelken ile ilgili ilk bilgilerimiz yaklaşık 7000 sene önceye dayanır. Mısır Uygarlığı’nda 7000 sene önce yelkeninin kullanıldığına dair bulgular vardır. Yelken suyollarında (Deniz, göl, nehir…) su taşıtının rüzgârın enerjisinden yararlanmasını sağlayan ve bunun sonucunda hareket eden su taşıtı ile istenilen yere gitmeye olanak yaratan, rüzgâr geçirmeyen veya az geçiren nesnedir.

İnsanoğlu rüzgârın gücünü fark ettikten bir süre sonra bunu su taşıtlarında kullanmayı da keşfetmiş ve binlerce yıl oradan oraya yelken vasıtasıyla yolculuk yapmıştır.

Dünyayı yelkenli gemilerle dolaşmış, ticaretin önemli araçlarından biri yelkenli tekneler olmuştur.

Devamını oku

Neden Yelken Sporu -2

Bir önceki yazıda kısaca tarihçesinden söz ederek spor alanında nasıl yer aldığına değinmiştik.

Bu makalede yelken sporunun kişisel gelişime, kişilerin yaşantısına nasıl etki yapıyor sorusuna yanıt verme çabasında olunacak.

Kişisel gelişim bebeklikte başlar, çocuklukta şekillenir, gençlikte büyük ölçüde tamamlanır ve tüm yaşam boyunca da küçük düzeltmelerle devam eder.

Yelken sporunun temel özelliklerinden biri çok küçük yaşlarda başlanabilmesi ve kişisel gelişimin ana gövdesine yetişebilmesidir.

Devamını oku

SEA POWER – İNEBAHTI SAVAŞI

Bu yazı, denizleri seven, Akdeniz’e açılma konusunda yüreklerini/gönüllerini ortaya koyan üsteki, denizcilere ithaf edilmiştir. Sırasıyla; komodor’um Korhon Sökmen, Skipper’im Anıl Çivi, Kaptanlarım Mesut Yaşar Öncü ve Cihan Arın, denizi en az benim kadar hatta benden daha çok seven sevgili eşim Necla Eren Tülek.

inebaht1

Devamını oku