Menu

Yelken ve Denizcilik

Yelken ve Denizcilik Uygulamaları


Piri Reis Denizcilik Derneğinin kuruluş amaçları içinde bulunan "Amatör denizciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması"na yönelik olarak uygulanmakta olan "Deniz ve Yelkenle Tanışma Semineri"ne ilave olarak Çeşme Sailing ile yapılan protokol çerçevesinde basitten zora doğru gelişen seviyelerde Yelken ve Denizcilik Uygulamaları icra edilecektir. (Programlar ve detayları için ilgili uygulama programı adına tıklayın)

Belirtilen uygulamalar, kalite ve emniyet birinci öncelikli olacak şekilde planlanmıştır. Uygulamalarda kullanılacak tekneler aşağıda belirtilmiş olup devamlı yarışlara iştirak eden, donanım ve teçhizat bakımından kurallara uygun, emniyetli teknelerdir
Uygulamalarda antrenör ve emniyetçi olarak görev alacak kişiler, her uygulama seviyesi için yeterli sayıda olacaktır.
Yelken ve Denizcilik Uygulamaları, kendilerini yelken ve denizcilik alanında kanıtlamış, tanınmış antrenörler tarafından Piri Reis Denizcilik Derneğinin bugüne kadar yaptığı çalışmalarla haklı olarak edinmiş olduğu olumlu imajına yaraşır bir şekilde yapılacaktır.
1. Temel Yelken ve Denizcilik Uygulaması : Yelken ve denizciliğe yeni başlayacaklar için planlanan hem yelken ve hem de denizcilik konularında temel bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan uygulama programıdır. Bu uygulamaya katılım öncesinde Piri Reis Denizcilik Derneğince uygulanan Amatör Denizci Seminerine katılınması tavsiye edilmektedir.

2. İleri Yelken ve Denizcilik Uygulaması : Temel Yelken ve Denizcilik Uygulama programını bitirmiş veya benzer birikime sahip katılımcılar için, bir tekneyi tek başına kullanabilecek becerinin kazandırılması, navigasyon, meteoroloji bilgisi ve gece seyrini de kapsayan deniz uygulama programıdır.

3. Yarış Yelken ve Denizcilik Uygulaması : Temel Yelken ve Denizcilik Uygulama programını bitirmiş ve yelken yarışlarına girmeğe istekli katılımcılar için planlanmış olan uygulama imkanıdır.

4. Yelken Uygulaması : Temel Yelken ve Denizcilik Uygulama programını bitirmiş veya benzer birikime sahip katılımcılara, denizde uygulama yapmaları ve kendilerini geliştirme imkanı sağlamak için planlanmıştır.

5. Deniz ve Yelkenle Tanışma Semineri : Amatör Denizciliğe ve Yelkenciliğe ilk adımı atmak, tekne ile denize yönelik faaliyetlerde bulunmak ve başlangıç yapmak isteyenlere yardımcı olmak, yönlendirmek için planlanmıştır.

6. Uygulama programlarının kuramsal bölümleri PRDD dernek merkezinde, deniz safhaları ise anlaşmalı teknelerde (yelkenli yat) icra edilecektir.

Kayıt İçin; Aşağıdaki telefonlardan arayabilir veya kayıt formunu indirip, doldurduktan sonra e-posta gönderebilirsiniz. Adınızı, iletişim bilgilerinizi, hangi uygulama programına katılmak istediğinizi bildiriniz.

Uygulama öncesi verilecek form doldurulacak ve bir adet fotoğraf verilecektir. Etkinliğin bedeli kayıt sırasında nakden alınacaktır. Grup oluştuğunda bildirdiğiniz iletişim yollarından davet edileceksiniz. Uygulamalarımıza ailece de iştirak edebilirsiniz. (18 yaşından küçüklerin uygulamalı eğitimi için ebeveyninin yazılı izni alınacaktır).

Ödemeleriniz için :
Yapı Kredi Bankası 927 - İZMİR MERKEZ ŞUBESİ Hesap no: 88 670 366
IBAN: TR19 0006 7010 0000 0088 6703 66

İletişim Bilgileri için tıklayınız.

Yelken Uygulaması programı


1. Temel Yelken ve Denizcilik uygulamasını bitirmiş veya benzer birikime sahip istekli katılımcılara, denizde uygulama yapmaları ve kendilerini geliştirme imkanı sağlamak için planlanmıştır.

2. Kuramsal çalışma yapılmadan, günlük 4 saat deniz uygulaması şeklinde icra edilecektir. Grubun talebi doğrultusunda hafta arası tam gün olarak da uygulanabilir.

3. Diğer uygulamalardan kalan boşluklarda talep doğrultusunda programlanır. Kuramsal kısmı olmayacak, sadece yelken uygulama seyri olarak yapılacaktır.

4. Yelken uygulaması; yelkenli yatta tatbiki çalışma şeklinde planlanmıştır. Hafta içi ve hafta sonları, sabah gurubu 09.00 / 13.00 öğleden sonraları 13.30 / 17.30 arasında yapılacaktır.

5. Yelken Uygulaması katılım bedeli, katılımcı sayısından bağımsız tekne sefer bedeli olarak tespit edilmiş olup, her bir dört saatlik uygulama için 450 TL, hafta içi tam gün uygulama yapılması halinde 750 TL olarak belirlenmiştir.

Kayıt Formu

Deniz ve Yelkenle Tanışma Semineri

Piri Reis Denizcilik Derneği’nin kuruluş amaçları içinde bulunan “Amatör Denizciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması”nın bir örneği olan Deniz ve Yelkenle tanışma seminerinin amacı; Amatör Denizciliğe ve Yelkenciliğe ilk adımı atmak, tekne ile denize yönelik faaliyetlerde bulunmak ve başlangıç yapmak isteyenlere yardımcı olmak, yönlendirmektir.

Seminer; Deniz ve Yelkenle tanışma semineri 4 saat kuramsal ders ve 2,5 saat denizde uygulama etkinliğidir. Her isteyenin katılabilmesi için kuramsal eğitim; Hafta içi Salı ve Perşembe akşamları 18.30–20.30, Hafta sonları; Cumartesi veya Pazar günleri 09.00–13.00, uygulamalı eğitimler; hafta içi veya sonları Yelkenli yat da 30 dak. Tekneyi tanıma + 2 saat denizde uygulamalı olarak yapılacaktır.

Yer; Seminerin kuramsal bölümü dernek merkezi olan Pasaport Vapur iskelesinin karşısında, Pasaport – İZMİR’de icra edilecektir. (Adres ve iletişim bilgileri için tıklayınız)

Kayıt İçin; Aşağıdaki telefonlardan arayabilir veya kayıt formunu indirip, doldurduktan sonra mail gönderebilirsiniz. Adınızı, iletişim bilgilerinizi, kuramsal bölüme katılmak istediğiniz günü bildiriniz. (Hafta içi, Cumartesi veya Pazar) Seminer sırasında uygulama bölümünün programı ayrıca yapılacaktır. (Kayıt formu için tıklayınız)

Seminer öncesi verilecek form doldurulacak ve bir adet fotoğraf verilecektir. Etkinliğin bedeli olan 100 TL kayıt sırasında nakden alınacaktır. Seminerin başlaması için gereken asgari kayıt sayısı 4 kişidir. Gurup oluştuğunda bildirdiğiniz iletişim yollarından davet edileceksiniz. Seminerlerimize ailece de iştirak edebilirsiniz. (18 yaşından küçüklerin uygulamalı eğitimi için ebeveyninin yazılı izni alınacaktır).

Telefon Fax :(232) 259 81 11
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Web: www.prdd.org

SEMİNER PROGRAMI ( 4 saat Kuramsal, 2 saat 30 dak. Uygulamalı):

Birinci Ders :
Amatör Denizcilik Nedir ve Kısa Tarihçesi (10 Dak.)
Yelkenli Tekne Kesitleri, Gövde Biçimleri ve Yapım Malzemeleri (20 Dak.)
Genel Denizcilik Terimleri, Teknede Yönler ve Dümen Komutları (20 Dak.)
İkinci Ders:
Arma, Yelken ve Yelkenli Tekne Tipleri(10dak.)
Rüzgar ve Seyir (5dak)
Güverte Donanımları (10 Dak.)
Yelkenli Teknede Sabit, Hareketli Donanımlar ve Yelken Donanımları (30dak.)
Üçüncü Ders:
Bağların Temel Elemanları, Temel Bağlar ve Bağlama (Palamar) Halatları (20dak.) (Temel bağlar - Kropi / Sekiz Bağı,Camadan Bağı, İzbarço/Kasa Bağı)
Pervane ve Dümenin Manevraya Etkileri, Motorla Ayrılma, Yanaşma (10dak.)
Dz. Kazaları, Kaza ve Tehlikede Yapılacaklar, Can Kurtarma Araçları (15dak.)
Dördüncü Ders:
Denizde Çatışmayı Önleme Tedbirleri (Özet Bilgi) (40dak)
Teknede Yangın Çıkması Durumunda Yapılacaklar (10dak.)
Uygulamalı Eğitim İçin Bilgilendirme
Denizde Uygulama:
Yapılacak programa göre, yelkenli teknede 150 dakika Süreli uygulamalı eğitim.

İLERİ AŞAMA İÇİN : Amatör Denizci Belgesi almak ya da bu belgeye sahip olup, Denizcilik bilgisini ilerletmek isteyenler EKİM, OCAK ve MART aylarında yılda 3 defa açtığımız 3 ay süreli Amatör Denizcilik Seminerlerine katılabilirler. Amatör Denizcilik Federasyonunun yaptığı sınavlara girip Amatör Denizci Belgesi alabilirler. Derneğimizin düzenlediği diğer yelken ve Denizcilik Uygulama Programlarına katılarak kendilerini geliştirebilirler.

Deniz ve Yelkenle Tanişma Semineri Kayıt Formu için tıklayınız.

Yarış Yelken ve Denizcilik Uygulaması

1. Temel yelken eğitimini bitirmiş ve yelken yarışlarına girmeğe istekli katılımcılar için, planlanmış olan uygulama imkanıdır.

2. (4,5 saat X 2 gün) olmak üzere 9 saat kuramsal çalışma, (4 saat X 5 gün) olmak üzere 20 saat deniz uygulaması şeklinde toplam 29 saat olarak icra edilecektir.

3. Katılımcı grupları 6 - 8 kişi olarak belirlenecektir.

4. Kuramsal çalışma, hafta arası Piri Reis Denizcilik Derneğince belirlenecek günlerde Piri Reis Denizcilik Derneği merkezinde yapılacaktır. Katılımcı grubun tamamının talebi doğrultusunda hafta sonu blok kuramsal çalışma yapılabilir.

5. Deniz uygulaması; yelkenli yatta tatbiki çalışma seklinde planlanmıştır. Hafta içi ve hafta sonları, sabah gurubu 09.30 / 13.30 öğleden sonraları 14.00 / 18.00 arasında yapılacaktır.

6. Yarış Yelken Uygulaması Programı katılım bedeli, kişi başı 900 TL dir. (PRDD üyeleri 800 TL)

7. Yarış Yelken Uygulaması Programı aşağıda olduğu gibidir.

Teorik uygulama (9 saat) Pratik uygulama (20 saat)
Yarış öncesi hazırlık Yarış Taktikleri
Yarış günü hazırlık Yelken Trimleri
Yarış Ekibi Görevleri Start hazırlığı
Uluslararası Yelken Yarış Kuralları Şamandıra dönüşleri
Yarış Taktikleri Cenoa, ana yelken ve balonla seyir
Yelken Trimleri  
Ülkemizdeki yarışlar

Kayıt Formu