Menu

İleri Yelken ve Denizcilik Uygulama Programı

1. Temel yelken ve denizcilik uygulamasını bitirmiş veya benzer birikime sahip istekli katılımcılar için, bir tekneyi tek başına kullanabilecek becerinin kazandırılması, navigasyon, meteoroloji bilgisi ve gece seyrini de kapsayan deniz uygulama programıdır.

2. (3 saat X 1 gün) olmak üzere 3 saat kuramsal çalışma, (4 saat X 5 gün) olmak üzere 20 saat deniz uygulaması şeklinde toplam 23 saat olarak icra edilecektir. Dört saatlik periyotlardan biri "gece seyri" olarak uygulanacaktır.

3. Katılımcı grupları 6 - 7 kişi olarak belirlenecektir.

4. Kuramsal çalışma, hafta arası Piri Reis Denizcilik Derneğince belirlenecek bir günde 18.30 - 21.30 saatleri arasında Piri Reis Denizcilik Derneği merkezinde yapılacaktır.

5. Deniz uygulaması; yelkenli yatta tatbiki çalışma şeklinde planlanmıştır. Hafta içi ve hafta sonları, sabah gurubu 09.30 / 13.30 öğleden sonraları 14.00 / 18.00 arasında yapılacaktır. Gece seyri ayrıca programlanacaktır.

6. İleri Yelken ve Denizcilik Uygulaması Programına katılım bedeli kişi başı 600 TL dir. (PRDD üyeleri 550 TL) Deniz peryodunun hafta arası yapılması halinde uygulama bedeli kişi başı 500 TL olacaktır.

7. İleri Yelken ve Denizcilik Uygulaması Programı aşağıda olduğu gibidir.

Teorik uygulama ( 3 SAAT) Pratik uygulama (20 SAAT)
Temel denizcilik Tekne Tanıtımı
Gezi Yatçılığı Teknenin Seyre Hazırlığı
Açık Deniz Can Güvenliği İskeleden Ayrılma
Denizde iletişim Yelkenleri Basma ve İndirme
Meteoroloji Yelken ve Motor İle Dümen TutmaDemir Atma ve alma
Navigasyon uygulaması ve gece seyri
Manevralar
Kerteriz Alma ve kerterize gitme
Denizci Bağları
İskeleye Yanaşma
Tekne ve yelken toplanması

Kayıt Formu