Menu

Derneğimizin Gerçekleştirdiği Etkinlikler

Piri Reis Denizcilik Derneğimiz Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ev sahipliğinde kurulmuş, 2011 yılı Mayıs ayından itibaren ise İktisadi işletmesini de kurmuş ve Enstitü bünyesinden ayrılarak bağımsız olarak çalışmalarına devam etmektedir. Deniz ve doğaseverlerin oluşturduğu bir sivil toplum örgütü olan derneğimizin amacı; Amatör Denizciliği geliştirmek, Doğayı koruyarak kullanma bilincini yaymak, topluma “Deniz ve Doğa” sevgisi aşılamak ve Deniz Kültürünü artırıcı etkinlikler yapmaktır.

Derneğimiz, 28 Aralık 2001 tarihinde dernek tüzüğünü teslim ederek kuruluşu resmileşmiş ve bu tarihten sonra üye alımı ve etkinliklerine başlamıştır. Bir kurum için genç olarak tanımlanabilen derneğimiz, az zamanda büyük işler başarmış ve toplum içinde saygın yerini belirlemiştir.

Derneğimizin bu güne kadar yaptığı etkinlikler :

1. Gemi Modelciliği semineri; Denizcilik kültürünün ve sanatının geliştirilip, öğretilmesi” amacını güden seminerimiz, 2003 yılından 2011 yılına kadar bu yana Enstitü – Dernek ortak etkinliği olarak kurs şeklinde uygulanmış, 2011 yılından itibaren yalnızca dernek etkinliği olarak seminer şeklinde uygulanmaktadır. Yılda dört dönem olarak yapılan seminerimiz, altı hafta sürelidir. Bu güne kadar 25 dönem açılan bu eğitime 280 Kişi katılmıştır.

2. Denizler Yaşamalı Projesi; Piri Reis Denizcilik Derneği’nin hazırlamış olduğu eğitim projelerinden biridir. Bu projenin amacı; İlköğretim birinci kademe çocuklarımıza Denizi ve deniz canlılarını tanıtmak, sevdirmek, deniz ve doğanın korunarak kullanma bilincini küçük yaşlarda aşılamaya çalışmaktır.

Bu proje Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğinde, öncelikle kente göç ile gelen ailelerin yoğunlukla oturdukları bölgelerdeki İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin belirlediği İlköğretim okullarında 2003 yılından bu yana uygulanmaktadır. Bu projenin bir yan çıktısı da, yaşadığı kenti tanımak ve kentlilik bilinci yaratmaktır.

3. İşiniz Deniz Olsun Projesi; Lise öğrencilerine, denizcilikle ilgili konularda eğitim veren fakülte, yüksekokul ve enstitüleri tanıtarak meslek seçimi konusunda yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin ihtiyacı olan denizcilik konusunda yetişmiş eleman sayısının artmasına katkıda bulunmak ve öğrencilerin bilinçli seçim yapmalarına destek olmak amacıyla uygulanmaktadır. 2008 – 2009 eğitim yılından bu yana, Güney Deniz Saha Komutanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğinde, Müze Gemi Ege salonlarında uygulanmaktadır.

4. Denizden Masallar Projesi; Okul öncesi çocuklarımıza denizi ve deniz canlılarını tanıtmak, sevdirmek, deniz ve doğanın korunarak kullanma bilincini küçük yaşlarda aşılamak maksatlarıyla uygulanmaktadıır. Bu proje, istekli okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanır. Deniz yaşamı, deniz kültürü konularında çocukların bilinçlenmesi sağlanarak, kendi masallarının oluşturulmasına destek olunur. Projenin nihai hedefi; Deniz konulu ve bilime dayalı çizgi roman ve çizgi filmlerin hazırlanıp, genel kullanıma açılmasıdır.

5. İzmir Deniz Günleri; Derneğimizin 2005 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiği bir aylık yoğun proje ile kentin değişik kesimlerinde deniz konulu etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliğin düzenlenmesinde elde edilen başarı, devam eden yıllarda birçok kuruma ilham kaynağı olmuş ve benzer etkinlikler düzenlemişlerdir.

6. Çarşamba Sohbet Toplantıları; Her ayın ilk Çarşamba akşamı yapılan toplantılar tüm deniz severlerin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir. Konusunda uzman ve deneyim sahibi kişiler, katılımcılara deniz, denizcilik ve güncel konularda bilgi birikimini aktarmaktadırlar.

7. Deniz uygulamalı eğitim seyirleri; İzmir kayıkları ve yelkenli yatlarda deniz eğitim seyirleri düzenlenmektedir. Bölgemizde yapılan yat yarışlarına katılınmakta ve katkı konmaktadır. Bodrum ahşap tekneler yat yarışına İzmir bölgesinden katılan tek ekibi derneğimiz oluşturmuştur. Senede en az iki kez, Bodrum, Marmaris, Göcek limanlarından çıkılarak Filotilla eğitim seyirleri düzenlenmektedir. Bu etkinliğin amacı; denizde yaşam ve yelken eğitimidir.

8. Peri Reis; Derneğimizin bayan yelken ekibi bölgemizde yapılan yarışlara katılıp, kayda değer dereceler elde etmişlerdir. Bayanlar yat yarışında ülkemizi temsil eden tek ekip olmuştur.

9. Deniz Feneri boyama etkinliği; Denizcilerin en büyük ve eski seyir yardımcılarına sahip çıkılması gerektiğini göstermek amacı ile, Guzelbahçe balıkçı barınağı mendirek ucundaki fenerin bakım ve boyama işlemi yapılmıştır.

10. Piri Reis Korusu oluşturulması; Denizcilerin doğaya saygısının bir işareti olarak Vali Kutlu Aktaş baraj havzasında Piri Reis Korusu, Ege Orman Vakfı desteğinde oluşturulmuştur.

11. Okullarda denizcilik kollarının oluşturulması; Denizler yaşamalı projemizin uygulandığı okullarda ve çevremizdeki diğer okullarda denizcilik kollarının oluşturulmasına destek olunmuştur. Deniz izciliği desteklenmiştir.

12. Denizin Getirdikleri Kampanyası; İzmir çevresinde ve kısıtlı imkanları ile eğitim yapan köy okullarına destek olmak için kampanyalar düzenlenmiş, Giyim malzemesi, eğitim malzemesi, kırtasiye malzemesi, soba, bilgisayar, Televizyon, DVD v.b. malzemeler götürülmüş, monte edilmiş, okullar boyanmıştır.

13. Çevre Temizliği Etkinlikleri; Denizler yaşamalı projesini uyguladığımız okullarla topluca belediye başkanlıklarının belirlediği kıyı alanında temizlik yapılarak, çöp atılmaması ve geri dönüşüm konularında bilinçlenmeleri sağlanmıştır.


14. Müze ve Denizcilik etkinlik merkezlerinin kurulmasına katkı; İnciraltında bulunan müze gemilerin oluşum fikri derneğimize aittir ve gerçekleşmesinde emeği olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ve Güney Deniz Saha Komutanlığımıza şükranlarımızı sunarız. Foça’da bulunan “Denizciliği Sevdirme ve yaygınlaştırma merkezi” kuruluşunda da gerekli destek verilmiştir.

15. Fuar ve Platformlara, denizcilik etkinliklerine katılım; Derneğimiz; diğer kurumlarca düzenlenen tüm denizcilik etkinliklerine katılmış ve katkı koymuştur.

16. Deniz Belgeselleri Gösterimi; Belgesel Sinemacılar Birliğiyle ortaklaşa düzenlenen belgesel gösterileri, Sabancı Kültür Sarayında halka açık ve ücretsiz olarak sürdürülmüştür.

17. Amatör Denizci teknelerinin bağlama rıhtımı ve tekneleri denize atma platformu; Derneğimiz son bir yıldır deniz kenti İzmir’de Amatör Denizcilerin teknelerini bağlayabilecekleri rıhtıma ihtiyaçları olduğunu ve tekneleri denize atabilecekleri platformların tüm körfez boyunca bulunması gerektiğini ilgililere duyurmaya çalışmaktadır. Denizde ve karada tekne otoparkı istiyoruz kampanyalarını düzenlemektedir.

Derneğimizin ana sloganı “Denizler Yaşamalı, Denizler Yaşanmalıdır.

Yukarıda maddeler halinde sunulan dernek etkinlikleri çeşitlendirilip, geliştirilerek, daha fazla sayıda insanımızı; denizlerini seven ve sahiplenen, deniz kültürü ve bilincine sahip bireyler olarak toplumumuza kazandırdığımıza inanıyoruz. Dernek faaliyetlerini artan bir tempo ile devam ettirme gayreti içindeyiz.